شبکه های اجتماعی برتر در بازاریابی

امروزه تعداد شبکه های اجتماعی نسبت به قبل بیشتر شده است اما هر شبکه اجتماعی کاربردهای خاص خود را دارد. به منظور استفاده از شبکه های اجتماعی در بازاریابی باید با هر یک از آن ها و کاربردهایشان آشنا بود. در این مقاله به معرفی شبکه های اجتماعی برتر دنیای وب پرداخته می شود.

شبکه اجتماعی Twitter

تعداد کاربران شبکه اجتماعی Twitter در ماه فوریه سال 2012 به رقم 500 میلیون کاربر رسید. Twitter شبکه اجتماعی مبتنی بر اشتراک گذاری متن و لینک است. اما کار کردن با آن نیاز به صرف وقت بیشتری دارد بدین معنی که به علت تعداد به روز رسانی های زیاد در این شبکه اجتماعی، باید تعداد مطالب ارسالی برای قابل رویت شدن توسط کاربران زیاد باشد. به روز رسانی های جدید به سرعت جایگزین مطالب گذشته می شود و این امر لزوم به روز رسانی ها به تعداد زیاد را نشان می دهد.

شبکه اجتماعی Facebook

شبکه اجتماعی Facebook پرکاربردترین شبکه اجتماعی در سراسر جهان محسوب می شود. طبق بررسی های صورت گرفته، شبکه اجتماعی Facebook در 126 کشور از 137 کشور مورد مطالعه، رتبه اول را از لحاظ تعداد بازدید در میان وب سایت های رسانه اجتماعی به خود اختصاص داده است. این شبکه اجتماعی برای برقراری ارتباط میان دوستان کاربرد دارد اما شرکت ها چگونه می توانند از این شبکه اجتماعی در کسب و کار خود بهره ببرند؟ کاربران از شرکت ها در Facebook توقع دارند که مانند دوستانشان با آن ها برخورد کنند بدین معنی که به روز رسانی ها باید دوستانه تر و عکس ها و ویدئوهایی که به اشتراک گذاشته می شوند باید مرتبط تر باشند.

شبکه اجتماعی Google Plus

Google Plus شبکه اجتماعی است که کار خود را از پائیز سال 2011 آغاز نموده است و از آن هنگام تا کنون امکان ایجاد صفحات تجاری برای برندها را فراهم کرده است. گزارشات، حاکی از آن است که اهمیت این شبکه اجتماعی نزد کاربران کاهش یافته است به طوری که طبق اعداد و ارقامی که سایت eMarketer منتشر کرده است کاربران تنها به صورت میانگین 3.3 دقیقه وقت خود را به ازای هر بار مراجعه به این شبکه اجتماعی صرف می کنند که این مقدار در ماه نوامبر 2011، 5.1 دقیقه بوده است. این شبکه اجتماعی یک شبکه اجتماعی خارق العاده به حساب نمی آید اما دلیل استفاده از آن چه می تواند باشد؟ مسلما اصلی ترین دلیل استفاده از آن مباحث سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) است.

هنگامی که محتوا در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود احتمال اینکه این محتوا در نتایج حاصل از جستجو ها در موتور جستجوگر گوگل رتبه بهتری بیابد بیشتر خواهد شد. به طوری که گوگل اعلام کرده است هر چه تعداد +1 ها برای یک مطلب افزایش یابد موقعیت این مطلب در رتبه بندی گوگل ارتقا بیشتری می یابد.

شبکه اجتماعی Pinterest

شبکه اجتماعی Pinterest، مبتنی بر تصاویر است. این شبکه اجتماعی بهترین ابزار برای اشتراک گذاری محتوای بصری شرکت ها می باشد. دلیل محبوبیت این شبکه اجتماعی این است که محتوای بصری در بیان احساسات و میزان تأثیر از محتوای متنی قوی تر عمل می کند. شبکه اجتماعی Pinterest در افزایش تعداد بازدید کنندگان وب سایت تأثیر زیادی دارد به طوری که هنگامی که کاربران اینترنتی بر روی تصاویر کلیک می نمایند تا با منبع تصویر آشنا شوند به وب سایت مورد نظر هدایت می شوند و بدین ترتیب ترافیک وب سایت افزایش می یابد.

شبکه اجتماعی Linked In

شبکه اجتماعی Linked In کاربرد متفاوتی نسبت به بقیه شبکه های اجتماعی دارد. این شبکه اجتماعی بیشتر به منظور مقاصد تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. شبکه اجتماعی Linked In بهترین گزینه برای استفاده توسط شرکت های B2B است. طبق بررسی های صورت گرفته، شبکه اجتماعی Linked In بیش از 277 درصد موثرتر از Facebook و Twitter در تبدیل بازدید کننده از وب سایت به مشتری بالقوه است. دلیل این موضوع هم این طور بیان شده است که کاربران شبکه اجتماعی Linked In افراد متخصص و تجاری هستند. توصیه می شود از شبکه اجتماعی Linked In برای ارتباط با دیگر شرکت های تجاری استفاده گردد و مسائل و راه حل های تجاری در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

شبکه اجتماعی YouTube

شبکه اجتماعی YouTube، مبتنی بر ویدئو است. ویدئوهای فراوانی در این شبکه اجتماعی وجود دارد، به طوری که اعلام گردیده است در ماه بیش از 3 میلیارد ساعت ویدئو در این شبکه اجتماعی توسط کاربران مشاهده می گردد. از YouTube می توان برای اطلاع رسانی وقایع مهم در شرکت، سرگرم کردن مخاطبان و حتی آموزش آنان بهره برد. می توان ویدئوهای موجود در این شبکه اجتماعی را در شبکه های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشت و یا در وب سایت و وبلاگ جانمایی کرد، بدین ترتیب تعداد مشاهده ها افزایش می یابد. نکته دیگری که حائز اهمیت است امکان قرارگیری ویدئوهای آپلود شده در YouTube در نتایج جستجوی گوگل است.

شبکه اجتماعی Quora

شبکه اجتماعی Quora، مبتنی بر پرسش و پاسخ است. تعداد کاربران این شبکه اجتماعی به مراتب کمتر از Facebook و Twitter است و طبق بررسی های صورت گرفته در حدود 1.1 میلیون کاربر به صورت ماهیانه از این شبکه اجتماعی بازدید می کنند.

بعد از شناخت شبکه های اجتماعی مهم، حال نوبت به آن رسیده است که برای استفاده از آنان تصمیم گیری نمود. البته نوع هدف شما و همچنین تعداد کاربران هر شبکه اجتماعی در کشور مورد نظر بسیار در این تصمیم گیری اهمیت دارد.

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما می توانید اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می نمائید.

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید:
نام و نام خانوادگی
نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
پست الکترونیکی
آدرس ایمیل وارد نشده است. (yourname@example.com) آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد. (yourname@example.com)
دیدگاه
 دیدگاهتان وارد نشده است.