تبلیغات کلیکی یا PPC Advertising چیست؟

PPC مخفف عبارت Pay per Click می باشد و به معنی پرداخت به ازای کلیک است. تبلیغات کلیکی به آن دسته از تبلیغاتی گفته می شود که هزینه به ازای کلیک بر روی تبلیغ از بودجه تبلیغ کننده کسر می گردد. در اینجا به معرفی عبارات پرکاربرد در تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو پرداخته می شود.

تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو (SEM)

یکی از موثرترین روش های تبلیغات در اینترنت، تبلیغات در موتورهای جستجو است. در انجام تبلیغات در موتورهای جستجو، میزان پرداخت بر اساس تعداد کلیک ها بر روی تبلیغ محاسبه می گردد و شما جهت نمایش تبلیغ هیچ پولی پرداخت نخوهید کرد. پیش از اقدام برای انجام این گونه از تبلیغات باید با عبارات رایج در این روش تبلیغاتی بیشتر آشنا شوید.

کلید واژه (Keyword)

کلید واژه ها، کلمات یا عباراتی هستند که افراد در موتورهای جستجو برای یافتن نتایج مورد نیاز خود آن ها را جستجو می کنند. در تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو میزان مبلغ پرداختی پس از کلیک بر روی تبلیغ به ازای هر کلید واژه ثابت نیست، به طوری که کلید واژه هایی که رقابت بیشتری دارند هزینه بیشتری برای نمایش تبلیغ باید بر روی آن ها صرف نمود. قیمت گذاری بر روی هر کلید واژه (Keyword Bidding) در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است. کلید واژه هایی که هزینه کلیک بر روی آن ها زیاد تعیین گردد مسلما تعداد نمایش بیشتری دارند، اما بودجه تبلیغی را نیز سریع تر از حد ممکن به پایان می رسانند.

نمایش (Impression)

تعداد دفعاتی است که تبلیغ به ازای جستجوی کلید واژه ها در معرض دید قرار می گیرد.

کلیک (Click)

فعالیتی است که جستجو کننده برای مشاهده وب سایت مقصد پس از مشاهده تبلیغ انجام می دهد. همان طور که قبلا ذکر شد در تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو، هزینه پرداختی بر اساس کلیک بر روی تبلیغ می باشد که اصطلاحا به آن CPC (یا Cost per Click) می گویند.

نرخ کلیک به ازای تعداد نمایش (CTR)

CTR مخفف عبارت Click-Through Rate است که نسبت کلیک به ازای تعداد نمایش تبلیغ را نشان می دهد. CTR را می توان از تقسیم تعداد کلیک ها به تعداد نمایش تبلیغ به دست آورد. به عنوان مثال در صورتی که تبلیغ 100 بار به نمایش درآید و در این 100 بار، 2 مرتبه کلیک بر روی تبلیغ صورت گیرد، نرخ کلیک به ازای تعداد نمایش تبلیغ 0.02 یا 2% می باشد. در تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو هر چه CTR تبلیغ بیشتر باشد هزینه کلیک کمتر می شود.

صفحه فرود (Landing Page)

صفحه فرود صفحه ای است که در آن، خواسته یا تقاضایی برای انجام در انتظار بازدید کننده است. در انجام تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو صفحه فرود اولین صفحه ای است که جستجو کننده پس از کلیک بر روی تبلیغ مشاهده می نماید. به انتخاب متن تبلیغ و صفحه فرود در این نوع تبلیغات باید توجه نمود به طوری که بعضا دیده می شود متن تبلیغ، یک محصول یا خدمتی را توضیح می دهد ولی هیچ اثری از آن محصول یا خدمت در صفحه فرود پس از کلیک بر روی تبلیغ مشاهده نمی گردد. در تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو لزوما نباید صفحه اصلی وب سایت ها به عنوان صفحه فرود تعیین گردد و گاهی ممکن است صفحه فرود، صفحه ای غیر از صفحه اصلی باشد.

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما می توانید اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می نمائید.

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید:
نام و نام خانوادگی
نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
پست الکترونیکی
آدرس ایمیل وارد نشده است. (yourname@example.com) آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد. (yourname@example.com)
دیدگاه
 دیدگاهتان وارد نشده است.